B4X kullanımı

erol34

Member
Licensed User
Merhabalar,

İnternette, Basic ide’lerini araştırırken rasladım B4X sitesine.. Java tabanında çalışması çok hoş. Programlamayla fırsat buldukça amatör olarak ilgileniyorum. Bu forumda B4J ile bir çok faydalı işler yapılabildiğini görebiliyorum. Bilgiyi paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyorum. @Ertan beye youtube kanalındaki içeriklerden dolayı teşekkür ederim, B4J ile de ilgili içerikler eklemesini temenni ediyorum. Böylesine keyifli bir konuyla ilgili türkçe kaynak olmaması üzücü gerçekten.. Yetkim olsa, üniversitelerde, liselerde bu dilin ders programına konulmasını sağlardım.
Foruma yolladığım ilk yazı linktedir :
https://www.b4x.com/android/forum/t...reamstext-com0com-virtual-serial-port.144536/
B4J ile seri port kullanımı devamındaki bilgileri türkçe blog sayfamda bulabilirsiniz. Otomasyonla ilgili konular var, umarım ilginizi çeker.
B4J veya B4A yı Türkiye de ticari amaçlarla kullanan arkadaşlar var mıdır ? Varsa ne tür projeler yaptılar, merak ediyorum..

Ertan

Active Member
Licensed User
Merhabalar,

İnternette, Basic ide’lerini araştırırken rasladım B4X sitesine.. Java tabanında çalışması çok hoş. Programlamayla fırsat buldukça amatör olarak ilgileniyorum. Bu forumda B4J ile bir çok faydalı işler yapılabildiğini görebiliyorum. Bilgiyi paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyorum. @Ertan beye youtube kanalındaki içeriklerden dolayı teşekkür ederim, B4J ile de ilgili içerikler eklemesini temenni ediyorum. Böylesine keyifli bir konuyla ilgili türkçe kaynak olmaması üzücü gerçekten.. Yetkim olsa, üniversitelerde, liselerde bu dilin ders programına konulmasını sağlardım.
Foruma yolladığım ilk yazı linktedir :
https://www.b4x.com/android/forum/t...reamstext-com0com-virtual-serial-port.144536/
B4J ile seri port kullanımı devamındaki bilgileri türkçe blog sayfamda bulabilirsiniz. Otomasyonla ilgili konular var, umarım ilginizi çeker.
B4J veya B4A yı Türkiye de ticari amaçlarla kullanan arkadaşlar var mıdır ? Varsa ne tür projeler yaptılar, merak ediyorum..
Bahsetmeniz için teşekkür ederim @erol34 bey,
Birçok proje geliştirdik b4a ve b4i araçlarını kullanarak.
İlk mobil proglamaya başlamak için b4x platformu altyapıyı ve tasarımı anlamak için çok iyi bir platformdur. Dakikalar içinde proje çıkartabiliyorsunuz diğer IDE'ler gibi 100 tane adımda proje oluşturup inciğine cinciğine kadar ayarlamak zorunda kalmıyoruz.
Yaklaşık 1 senedir çalıştığım yerden dolayı farklı IDE'lerde uygulama geliştiriyorum ama B4X bana çok şey kattı. Hakkını yiyemem çok başarılı bir platform.
Umarım youtube'da ki videolar insanlara yararlı oluyordur ve b4x gün geçtikçe büyümesi beni daha çok mutlu ediyor.

Ertan

Active Member
Licensed User
Ek olarak eklemek istediğim;
Samsun Meslek lisesinde öğrencilere videolarımı izletildiğini söylemişlerdi. B4X platformunun daha fazla yayılması lazım MEB kısmında. Öğrencilerin bu platform ile başlaması daha iyi olacağını düşünüyorum. Tasarım ve kodlama mantığı olarak çok basit olacaktır ve etkili projeler çıkartabileceklerdir.

FatihCubukcu

Member
Licensed User
Longtime User
Evet Ertan hocam ben görusmustum sizile telefonda meslek liselerinde sizin videolarla gercekten faydali isler yapmak icij ugrasiyoruz ama turkce kaynak sorunu biraz etkliyor Türkce forum kismi da cok aktif degil ispanyollar resmen sahiplenmis programa ve çok basarililar

Ertan

Active Member
Licensed User
Evet Ertan hocam ben görusmustum sizile telefonda meslek liselerinde sizin videolarla gercekten faydali isler yapmak icij ugrasiyoruz ama turkce kaynak sorunu biraz etkliyor Türkce forum kismi da cok aktif degil ispanyollar resmen sahiplenmis programa ve çok basarililar
Evet doğru, ek olarak çalıştığım yerde farklı bir platforma geçtiğimiz için ben de B4A da proje yapmıyorum artık. Lakin başlangıç düzeyince nasıl uygulama yapılır nelere dikkat edilir gibi tecrübe edinmek için b4a çok iyi bir platformdur.

FatihCubukcu

Member
Licensed User
Longtime User
Şu an hangi platformda çalışıyorsunuz b4a ve b4x platformunun eksik kalması mı sizi bu platforma yonlendirdi

Ertan

Active Member
Licensed User
Şu an hangi platformda çalışıyorsunuz b4a ve b4x platformunun eksik kalması mı sizi bu platforma yonlendirdi
.NET MAUI'yi kullanmaya başlamıştım ama o tarafta da çok bug olduğu için bıraktım, şu anda React Native'e geçmiş bulunmaktayım.
B4X platformunun eksikliği değil, her şeyi yapabilirsiniz bu platformda ama ilerisi için çok açık göremiyorum iş konusunda vs bu gibi cross platformlar daha iyi olacaktır.
Keşke bu platformu microsoft gibi büyük bir ekip alıp değerlendirse çok iyi olacaktır. B4A ve B4i çok hızlı uygulama apk, ipa performansı olarak.

FatihCubukcu

Member
Licensed User
Longtime User
Evet malesef çok karmaşık bir kutuphane yapisı var derli toplu bir yapi haline gelse yayılsa çok rahat bir platform okuldaki pc lerde bile çok rahat native kod yazılabiliyor android studio resmen bir eziyet dusuk pc ler icin.Cevabiniz icin tesekkur ederim işlerinizde basarilar dilerim iyi insanlarin iyi yerlerde olmasi bizleri de mutlu ediyor.

Ertan

Active Member
Licensed User
Evet malesef çok karmaşık bir kutuphane yapisı var derli toplu bir yapi haline gelse yayılsa çok rahat bir platform okuldaki pc lerde bile çok rahat native kod yazılabiliyor android studio resmen bir eziyet dusuk pc ler icin.Cevabiniz icin tesekkur ederim işlerinizde basarilar dilerim iyi insanlarin iyi yerlerde olmasi bizleri de mutlu ediyor.
Güzel dilekleriniz için ben teşekkür ederim, okullarda öğrencilere ve eğitime değer verip katkıda bulunan sizin gibi hocalarımızı görmek beni de mutlu ediyor. :) Hakkımızda hayırlısı inşallah. Kendinize dikkat edin sağlıcakla kalın :)

Raspian

New Member
Merhaba ben B4A kullanıyorum B4A material design uygulamaları nasıl yapabilirim?
appcompat,design gibi kütüphaneleri nasıl kullanabilirim?